FSMVÜ | Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 
Anasayfa  |   İletişim  | EN  |
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Başvuru ve Kabul Şartları

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı

Koşul Tablosu
Anabilim/ Anasanat Dalı Program ALES Yabancı Dil
Bilgisayar Mühendisliği Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans SAY-55 -
Bilgisayar Mühendisliği Doktora SAY-55 YDS/YÖKDİL -55
Bilim Tarihi Bilim Tarihi Yüksek Lisans EA/SÖZ/SAY-70 YDS/YÖKDİL -65 İngilizce
İslam Bilim Tarihi Doktora EA/SÖZ/SAY-70 YDS/YÖKDİL -65 İngilizce
Biyomedikal Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans SAY-55 -
Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Tezli Yüksek Lisans EA-60 YDS/YÖKDİL Alt sınır yok,
Eğitim Yönetimi Eğitim Yönetimi Tezli Yüksek Lisans EA-55 TERCİHEN- YDS/YÖKDİL Alt sınır yok
Eğitim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans - -
Geleneksel Türk Sanatları Geleneksel Türk Sanatları Yüksek Lisans - -
Geleneksel Türk Sanatları Sanatta Yeterlik - YDS/YÖKDİL -55
Grafik Tasarım Grafik Tasarım Yüksek Lisans - -
Grafik Tasarım Sanatta Yeterlik - YDS/YÖKDİL -55
İç Mimarlık İç Mimarlık Yüksek Lisans SAY-55 -
İnşaat Mühendisliği İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans SAY-55 -
Kamu Hukuku Kamu Hukuku Yüksek Lisans EA-55 -
Mimarlık Mimarlık Yüksek Lisans SAY-55 -
Mimarlık (İngilizce) Yüksek Lisans SAY-55 YDS/YÖKDİL -70 İngilizce
Mimarlık Doktora SAY-55 YDS/YÖKDİL -55
Mimari Koruma-Restorasyon Yüksek Lisans SAY-55 -
Kültürel Mirasın Korunması ve Yönetimi Yüksek Lisans SAY-55 -
Özel Hukuk Özel Hukuk Yüksek Lisans EA-55 -
Psikoloji Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans EA-60 YDS/YÖKDİL -55 İngilizce
Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans - TERCİHEN- YDS/YÖKDİL İngilizce, Alt sınır yok
Klinik Psikoloji Doktora EA-70 YDS/YÖKDİL -65 İngilizce
Tarih Tarih Yüksek Lisans SÖZ-55 TERCİHEN- YDS/YÖKDİL Alt sınır yok
Tarih Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Temel Eğitim Okul Öncesi Eğitimi Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Okul Öncesi Eğitimi Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Temel İslam Bilimleri Temel İslam Bilimleri Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Temel İslam Bilimleri Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Temel İslam Bilimleri (Arapça)Yüksek Lisans SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -75, Arapça
Temel İslam Bilimleri (Arapça) Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -75, Arapça
Türk Dili ve Edebiyatı Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans SÖZ-55 -
Türk Dili ve Edebiyatı Doktora SÖZ-55 YDS/YÖKDİL -55
Türkçe Eğitimi Yabancılara Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans SÖZ-55 -

26/02/2016 tarihli Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri için tıklayınız.

Not: İbraz edilen Yabancı Dil Sınavlarından geçerlilik süresi belirtilmeyen KPDS, ÜDS, YDS ve e-YDS sınav sonuçlarının sınav tarihinden itibaren geçerlilik süresi 5 yıldır.

BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Yüksek Lisans için Lisans mezunu veya son sınıf öğrencisi olmak, Doktora için Yüksek Lisans mezunu veya Tez savunma aşamasında olmak.
 2. Yüksek Lisans için Lisans mezuniyet notunun en az 4 üzerinden 2, 100 üzerinden 60 olması gerekir.
 3. ALES’ten en az 55 puan almış olmak. Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisans programı, Eğitim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans programı ve Geleneksel Türk Sanatları Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programları için ALES şartı aranmaz. 
 4. Doktora ve Sanatta Yeterlik için yabancı dil sınavından en az 55 puan veya eşdeğer sınavlardan karşılığı puanı almış olmak. 
  • Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans için yabancı dil (İngilizce) sınavından en az 55 puan veya eşdeğer sınavlardan (Üniversitemizin yaptığı sınav) karşılığı puanı almış olmak
  • Klinik Psikoloji Tezsiz Yüksek Lisansta yabancı dil (İngilizce) sınavından ve eşdeğer sınavlardan (Üniversitemizin yaptığı sınav) puan almış olmak. Alınan herhangi bir puan değerlendirmede kullanılacaktır. 
  • Bilim Tarihi Yüksek Lisans için yabancı dil (İngilizce) sınavından en az 65 puan veya eşdeğer sınavlardan (Üniversitemizin yaptığı sınav) karşılığı puanı almış olmak.
  • Mimarlık (İngilizce) Tezli Yüksek Lisans için yabancı dil (İngilizce) sınavından en az 70 puan veya eşdeğer sınavlardan (Üniversitemizin yaptığı sınav) karşılığı puanı almış olmak.
  • Temel İslam Bilimleri (Arapça) Doktora için yabancı dil (Arapça) sınavından en az 75 puanı almış olmak.
  • Temel İslam Bilimleri (Arapça) Tezli Yüksek Lisans programı için yabancı dil (Arapça) sınavından veya eşdeğer sınavlardan (Üniversitemizin yaptığı sınav) en az 75 puan almış olmak.
 5. Diğer tüm yüksek lisans programlarında yabancı dil şartı aranmaz.
 6. Bir aday sadece bir programa başvuru yapabilir.
 7. Şartlı başvuru kabul edilmez.

ÖZEL KOŞULLAR

 1. Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans programına Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Matematik, Bilgisayar Öğretmenliği, Enformatik, Fizik Mühendisliği ve Fizik bölümünden mezun olanlar başvuru yapabilir. (Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği dışındaki bölümlerden başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir). 
 2. Bilgisayar Mühendisliği Doktora programına Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği ve bilgisayar ile ilgili diğer yüksek lisans programından mezun olan öğrenciler başvuru yapabilir. Ancak, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Yazılım Mühendisliği dışındaki bölümlerden programa kabul edilen öğrenciler bilimsel hazırlık programına katılmak zorundadırlar. 
 3. Bilim Tarihi Anabilim Dalı’na girmeye hak kazanan ve gerekli şartları taşıyan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı tarafından öğrenimleri boyunca burs verilecektir. Bu burs tamamen ilgili vakıf tarafından sağlanmakta olup üniversitemizin sorumluluğunda değildir.
 4. Biyomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans programına Biyomedikal Mühendisliği, diğer mühendislik dalları, Fizik, Biyoloji, Kimya, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri mezunu olanlar başvuru yapabilir. (Biyomedikal Mühendisliği dışındaki bölümlerden başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir).
 5. Eğitim Yönetimi Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına Eğitim Fakültesi mezunları ile Öğretmenlik Formasyon Belgesi olanlar ve halen Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğretmen olarak görev yapanlar başvurabilir. Eğitim Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programına müracaat eden adaylar Lisans mezuniyet notlarına göre sıralanarak kontenjan doluncaya kadar yerleştirilir. Mezuniyet notu en az 60 olanlar başvurabilir.
 6. İç Mimarlık Yüksek Lisans programına İç Mimarlık, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı ve Mimarlık bölümlerinden lisans mezunu olanlar başvuru yapabilir. Alan dışından başvuran (Endüstri Ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Sahne Sanatları (Sahne Tasarımı Anasanat Dalı) lisans mezunlarına ise iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 7. İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans programına sadece İnşaat Mühendisliği bölümü mezunları başvurabilir.
 8. Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Yüksek Lisans programlarına sadece Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilir.
 9. Klinik Psikoloji Doktora programına lisans veya yüksek lisans herhangi birinden Psikoloji alanından mezun olanlar başvurabilir. (Üniversite Senatosunun 07.06.2018 tarihli ve 2018-134/03 sayılı kararı gereğince)
 10. Klinik Psikoloji Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans programlarına yalnız Psikoloji lisans mezunları başvurabilir.
 11. Kültürel Mirasın Korunması ve Yönetimi Yüksek Lisans programına 4 yıllık lisans mezunu olanlar (Kent ve Bölge Planlama, İnşaat, Makine, Elektronik, Kimya Mühendisliği, Arkeoloji, Sanat ve Mimarlık Tarihi, Jeoloji, Hukuk, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Mimarlık, İç Mimarlık) başvuru yapabilirler.
 12. Mimari Koruma-Restorasyon yüksek lisans programına sadece Mimarlık bölümü mezunları başvurabilir.    
 13. Mimarlık Yüksek Lisans ve Mimarlık (İngilizce) Yüksek Lisans ve Doktora programlarına Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir Planlama, İnşaat Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Sanat Tasarımı veya Sanat Tarihi mezunları başvuru yapabilirler. Mimarlık bölümü dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 14. Okul Öncesi Eğitimi Yüksek Lisans programı için Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Okul Öncesi Eğitimi bölümleri dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 15. Okul Öncesi Eğitimi Doktora programı için Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Okul Öncesi Eğitimi bölümleri veya yüksek lisans programları dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 16. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Yüksek Lisans programına Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık ile Psikoloji bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler.
 17. Temel İslam Bilimleri Yüksek Lisans ve Doktora programları giriş sınavında Arapça bilmek şart olup sözlük bulundurmak serbesttir.
 18. Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans ve Doktora programları için alan dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl bilimsel hazırlık programı uygulanabilir.
 19. Yabancılara Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans programına Türkçe Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler. Bu alanların dışından başvuran öğrencilere iki yarıyıl Bilimsel Hazırlık programı uygulanabilir.
 20. Bilimsel Hazırlık programı ücreti ayrıca tahsil edilir. Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi